Historia
Historia szpitala
Szpitalnictwo w Polsce zaczęło się rozwijać wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrześcijaństwa. W ten sposób do Polski przeniknęła idea pomocy słabym i potrzebującym poprzez instytucjonalne formy pomocy. Taka pomoc była domeną Kościoła.
Zakony kościelne zakładały szpitale, ochronki, przytułki. Niektóre zakony specjalizowały się w określonych dziedzinach, np. działania zakonu jezuitów koncentrowały się na nauczaniu. Jeśli chodzi o szpitalnictwo takim zakonem był m.in. zakon Joannitów. Pszczyńscy książęta przez szereg lat pełnili honorowe funkcje w zakonie będąc rycerzami zakonu.
Również Jan Henryk XI Hochberg von Pless był rycerzem zakonu Joannitów i to on jako pierwszy na terenie Pszczyny podjął działania służące rozwojowi szpitalnictwa. Zaprosił on zakon Joannitów do Pszczyny w latach sześćdziesiątych XIX w. W 1864 r. prowadził on kolumnę sanitariuszy joannickich w czasie wojny pomiędzy Prusami a Danią i Austrią. Rok później, 20 stycznia 1865r. zawarta została umowa pomiędzy Starostą Pszczyńskim Stanislausem von Seherr-Thossa a księciem Janem Henrykiem XI Hochbergiem. Książę udostępnił bezpłatnie grunt pod budowę szpitala, przekazał odpowiednie środki finansowe na budowę i bieżące funkcjonowanie szpitala. W zamian Joannici mieli za zadanie zapewniać 10 łóżek dla potrzeb księcia.
Zanim jednak budynek został wybudowany i ukończony, przez pewien czas, (w 1865 r.) książę pszczyński udostępnił część swojego zamku dla rannych w bitwie pod Oświęcimiem. Jednocześnie, pełną parą szły działania budowlane nowego szpitala, który został otwarty 16 listopada 1867 r. Szpital funkcjonował do końca II wojny światowej. Koniec zawieruchy wojennej przyniósł również zmiany architektoniczne Pszczyny: szpital pszczyński rozwinął swoją działalność, obejmując część pobliskich zabudowań. W budynku Palais, w którym pierwotnie mieściła się siedziba Zarządu Dóbr Książęcych został otwarty szpital miejski. Poza tym w pobliskiej willi Nasse mieścił się oddział ginekologiczno-położniczy, stacja krwiodawstwa oraz pogotowie ratunkowe.
Zatem po drugiej wojnie światowej szpital umiejscowiony był w 3 budynkach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. W latach siedemdziesiątych XX w. rozpoczęto budowę szpitala, w którym dziś mieści się szpital powiatowy. Przedsięwzięcie zakładało wyburzenie starego joannickiego budynku szpitala oraz willi Nasse.
Obecny budynek szpitalny został oddany do użytku w 1990 r., a wszystkie dotychczasowe oddziały systematycznie przenoszone były do nowego budynku szpitalnego. Ostatni oddział przeniesiono z budynku Palais w 2000 roku.
Od 1 marca 2011 r. do 30 czerwca 2018 r. szpital dzierżawiony był przez Centrum Dializa Sp. z o.o., natomiast od 1 lipca 2018 r. dzierżawcą szpitala została spółka, której właścicielem jest powiat pszczyński – Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o.
21 września 2021 r. Zarząd powiatu pszczyńskiego oraz Burmistrz Pszczyny podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Pszczyna objęła udziały w spółce stając się w ten sposób jednym z jej wspólników. Spółka zmieniła również nazwę na SZPITAL JOANNITAS W PSZCZYNIE samorządowa sp. z o.o. Zmiany zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 11 lutego 2022 r. i od tego dnia spółka prowadząca pszczyńską placówkę szpitalną może posługiwać się nową nazwą – SZPITAL JOANNITAS W PSZCZYNIE.