Darczyńcy
Zarówno w czasie odzyskiwania kontraktu na prowadzenie szpitala jak i w okresie, kiedy szpital zaczął funkcjonować, przekonaliśmy się wielokrotnie, jak wielu ludzi dobrej woli nas otacza. Czuliśmy, że mamy dla kogo walczyć i otacza nas wsparcie. Żadne słowa nie wyrażą jak cennym darem jest dobre słowo, uśmiech innych i ulga na twarzach pacjentów, którzy czują, że mają gdzie zwrócić się o pomoc.
Są jednak dary, które mają wymiar finansowy. Stale wspiera nas powiat pszczyński, którego pomoc liczy się w milionach. Jest wiele innych instytucji, które zdecydowały się nas wesprzeć i nigdy tego nie zapomnimy. A przede wszystkim nie zapomną o tym pacjenci, którzy mogą korzystać z ze sprzętu sfinansowanego przez określoną organizację. Jednak i tu nie sposób zapomnieć o tym, że za każdą organizacją stoją ludzie, którzy są naprawdę empatyczni i hojni. Dziękujemy w imieniu naszym i naszych pacjentów! Poniżej przedstawiamy kronikę w układzie chronologicznym przedstawiającą darczyńców, którzy przyczynili się do rozwoju naszego szpitala.
Trudno umieścić tu informacje o wszystkich darczyńcach, którzy przyczynili się do uruchomienia lub rozwoju szpitala, wielu z nich chce pozostać anonimowymi, jednakże pamiętamy o nich i czujemy ogromną wdzięczność za każdy, nawet najdrobniejszy dar.
Już na początku funkcjonowania naszego szpitala, w 2018 r. zwróciliśmy się o pomoc do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otrzymaliśmy nowy inkubator, bilirubinometr, lampę do fototerapii oraz 2 kardiomonitory.
Niedługo potem nawiązany został kontakt pomiędzy powiatem pszczyńskim, naszym szpitalem oraz organizacją charytatywną z powiatu Anhalt-Bitterfeld z Niemiec, która przekazała m.in. łóżka, materace, szafki, chodziki, podnośniki, wyposażenie toaletowe oraz prysznicowe dla niepełnosprawnych – łącznie ok. 180 elementów. Początkiem czerwca 2019 r. do szpitala przyjechał ogromny transport, który przerósł nasze oczekiwania i stanowił mocny zastrzyk w szpitalne wyposażenie. Służy w dużej mierze w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym, geriatrii oraz innych oddziałach.
Wspomogły nas również niektóre gminy powiatu. Gminy już w 2018 r. zdecydowały się na wsparcie. Dzięki pomocy finansowej z Gminy Pszczyna (300.000 zł), Gminy Goczałkowice-Zdrój (150.000 zł), Gminy Suszec w wysokości (110.000 zł), Gminy Miedźna (100.000 zł), Gminy Kobiór (50.000 zł), udało się w sierpniu 2019 r. zakupić zestaw video endoskopowy, Ramię C oraz myjnię endoskopową. Zestaw video endoskopowy oraz myjnia stanowią wyposażenie Pracowni endoskopii, natomiast Ramię C służy pacjentom na bloku operacyjnym.
W drugiej połowie listopada 2019 r. do szpitala przyjechał kolejny transport z darami od niemieckiej fundacji, która mieści się w Anhalt-Bitterfeld i podjęła się zorganizowania pomocy dla naszego szpitala przekazując nam sprzęty, które z pewnością dobrze będą służyć naszym pacjentom. Do naszej placówki trafiły łóżka mechaniczne i elektryczne, materace, krzesła toaletowe, chodziki, balkoniki rehabilitacyjne z kółkami, wózki inwalidzkie, ale także szafki przyłóżkowe. Łącznie prawie 150 elementów.
14 grudnia pszczyński szpital otrzymał kolejne dary od współpracującej z powiatem pszczyńskim niemieckiej fundacji. Sprzęt jest obecnie porządkowany i kompletowany. Z pewnością znajdzie swoje miejsce na oddziałach szpitalnych i będzie dobrze służył pacjentom. W tym transporcie otrzymaliśmy łącznie ok. 200 elementów wyposażenia, m.in. wózki inwalidzkie, łóżka, materace, podnośniki do wanny. Dziękujemy!
Końcem grudnia 2019 r. zostały do nas dostarczone kolejne sprzęty, które zostały zakupione z darowizn Powiatu Pszczyńskiego oraz kilku gmin naszego powiatu. W Dziale Sterylizacji została zamontowała nowa myjnia ultradźwiękowa służąca do wstępnego mycia narzędzi, która została sfinansowana z pieniędzy należących do Gminy Kobiór (22 100, 48 zł) oraz Powiatu Pszczyńskiego (11 838,73 zł). Wózek na zestaw laparoskopowy służy na Bloku Operacyjnym, a jego zakup sfinansował Powiat Pszczyński (10 230 zł) oraz Gmina Pawłowice (2 730 zł). Również na Bloku Operacyjnym bezpieczeństwo pacjentom zapewnia nowy defibrylator, który kupiony został z pieniędzy podarowanych przez Gminę Pawłowice (27 270 zł). Zostaliśmy również obdarzeni nowymi fartuchami ochronnych w różnych rozmiarach do pracy w promieniowaniu jonizującym, które pozwalają chronić personel przed szkodliwymi promieniami RTG, jakie uwalniają się w trakcie zabiegów, które wymagają korzystania z Ramienia C. Dziękujemy!