Terapia daremna – bezmiar cierpienia
Dziś w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbył się wykład „Zapobieganie terapii daremnej w szpitalu”. Prelegentem był dr n. med. Jacek Górka, ceniony internista i anestezjolog Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, współautor wytycznych „Zapobieganie terapii daremnej u dorosłych chorych umierających w szpitalu – stanowisko Grupy Roboczej Towarzystwa Internistów Polskich ds. Terapii Daremnej na Oddziałach Internistycznych”.
Tematem wykładu była terapia daremna, czyli stosowanie procedur medycznych mających na celu przedłużenie życia osoby nieuleczalnie chorej w sposób, który jedynie przedłuża jej cierpienie, a nie poprawia stanu zdrowia. Zagadnienie to pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych i trudnych do rozwiązania problemów w polskim systemie ochrony zdrowia.
Zdarza się, że mimo pełnego zaangażowania i wysiłków zespołu medycznego, stan pacjenta nie daje szans jego powrotu do zdrowia. Choć dla wielu osób moment zakończenia życia może być trudny do przyjęcia, warto pamiętać, że jest to naturalny etap ludzkiej egzystencji. Świadome i odpowiedzialne zakończenie terapii nieskutecznej pozwala zapewnić pacjentowi większy komfort i godność w ostatnich chwilach życia.
Stanowisko Grupy Roboczej Towarzystwa Internistów Polskich (TIP) zostało wypracowane dwa lata temu – zawiera wytyczne postępowania w sytuacji kiedy pacjent znajduje się w stanie terminalnym, a medycyna nie jest już w stanie go wyleczyć. Wytyczne te służą dziś lekarzom jako pomoc w podejmowaniu decyzji o zaprzestaniu nieefektywnych działań medycznych.
Wydarzenie organizowane było przez Szpital Joannitas w Pszczynie w ramach „Roku Zdrowia”, który promuje inicjatywy mające na celu podnoszenie świadomości w zakresie kluczowych wyzwań zdrowotnych.