Nieodwołane wizyty – zadanie domowe dla pacjentów
W ubiegłym roku w Polsce aż 1,5 miliona wizyt do specjalistów nie zostało odwołanych. To wizyty, które zwyczajnie przepadły blokując tym samym dostęp do pomocy, z której mogliby skorzystać inni pacjenci.
Jak to wygląda w Szpitalu Joannitas w Pszczynie?
W 2024 roku na umówione wizyty nie stawiło się ponad 900 pacjentów, co daje około 35 pacjentów tygodniowo.
- Kolonoskopia i gastroskopia: 86 badań
- Poradnia ortopedyczna: 422 wizyty
- Poradnia chirurgiczna: 311 wizyt
- Poradnia neurologiczna: 145 wizyt
- Poradnia gruźlicy i chorób płuc: 172 wizyty
Obywatelska postawa?
A ile razy zdarzyło Ci się patrzeć z frustracją na rejestratorkę, która informuje Cię o najbliższym, a wg Ciebie zbyt odległym, terminie wizyty? Jak często z niechęcią myślisz, że „szpital źle działa” lub że „lekarzom nie chce się pracować”, „że tak trudno uzyskać szybką pomoc” i „że jest tak długi czas oczekiwania”.
Staramy się
Podejmujemy kroki, aby minimalizować liczbę nieodwoływanych wizyt i poprawić jakość naszej opieki. W minionym roku usprawniliśmy mechanizm potwierdzania wizyt – wprowadziliśmy asystenta głosowego (bota), którego zadaniem jest potwierdzenie oraz przypomnienie o pacjentowi o umówionym terminie. Dzięki botowi pacjent ma możliwość zrezygnowania z wizyty oraz zgłoszenia prośby o ustalenie kolejnego terminu.
Dodatkowo od lipca 2019 r. NFZ ma obowiązek wysyłania pacjentom smsów z informacją o zbliżającym się terminie (dotyczy to tych świadczeń, których harmonogramy prowadzone są za pomocą aplikacji udostępnianej przez NFZ).
Problem współodpowiedzialności
Nieodwołane wizyty to brak możliwości przyjęcia innego pacjenta, który mógłby skorzystać z tej pomocy. To realny problem, który wpływa na dostępność do specjalistycznej opieki medycznej. Brak poczucia współodpowiedzialności wobec innych budzi frustrację i bezsilność każdej placówki medycznej. Lekiem na tę frustrację jest odpowiednia obywatelska postawa.
Odwołanie wizyty zajmuje chwilę, ale może znacząco ułatwić dostęp do pomocy osobom, które jej potrzebują.
