Skorzystaj z nieodpłatnych porad prawnych

W powiecie pszczyńskim nieodpłatna pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie udzielane są na terenie każdej gminy. Organizacją zadania zajmuje się Powiat Pszczyński. Lokale na ten cel nieodpłatnie udostępniają samorządy gminne. Mieszkańcy mogą korzystać także z bezpłatnych mediacji.

Nieodpłatna pomoc prawna skierowana jest do osób, które borykają się z problemami prawnymi, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie – do osób borykających się z problemami, które nie mają natury wyłącznie prawnej, a nieodpłatna mediacja – do osób, które znajdują się w konflikcie. Prowadzi ją mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia bez potrzeby stawania przed sądem.

Kto może skorzystać?
– każdy, kto nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej,
– przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który w zeszłym roku nie zatrudniał żadnych pracowników oraz złoży stosowne oświadczenia i zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis.

Jak skorzystać?
Na poradę można zapisać się:
– dzwoniąc na numer 32 449 23 78 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie,
– elektronicznie wysyłając e-mail na adres: pomocprawna@powiat.pszczyna.pl (w wiadomości należy podać dane do kontaktu telefonicznego),
– osobiście w siedzibie Referatu mieszczącego się w Szpitalu Joannitas w Pszczynie, ul. dr. Witolda Antesa 11, parter, pokój nr 1 (obok kaplicy szpitalnej).

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie pszczyńskim:
PUNKT NR I: lokal biurowy przy ul. 3 Maja 15, 43-200 Pszczyna
PUNKT NR II: lokal biurowy nr 201 w Domu Kultury w Pawłowicach na Osiedlu przy ul. Wojska Polskiego 11, 43-250 Pawłowice (GOK)
PUNKT NR III: Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
– Gmina Kobiór: lokal biurowy przy ul. Centralnej 57, 43-210 Kobiór
– Gmina Suszec: lokal biurowy przy ul. Ogrodowej 22, 43-267 Suszec (GOK Suszec)
PUNKT NR IV: Nieodpłatna pomoc prawna
– Gmina Miedźna: lokal biurowy przy ul. Poprzecznej 1, 43-225 Wola
– Gmina Goczałkowice-Zdrój: lokal biurowy, przy ul. Uzdrowiskowej 61, 43-230 Goczałkowice -Zdrój (GOK)

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pszczynie