Legionelloza – podstawowe pytania i odpowiedzi

Na pytania związane z legionellozą odpowiada dr n. med. Paweł Dobrakowski, kierownik Izby przyjęć Szpitala Joannitas w Pszczynie.

Q: czym jest legionelloza?
A: to najcięższa postać zapalenia płuc wywołana bakterią Legionella. Obejmuje najczęściej kaszel, duszność, gorączkę, bóle mięśni i głowy. Mogą wystąpić również nudności, biegunka i dezorientacja. Objawy pojawiają się zazwyczaj do kilku dni od kontaktu z bakteriami. Zakażenie może również przebiegać łagodniej (gorączka i bóle mięśni) lub być zupełnie bezobjawowe.
Q: co powoduje legionellozę?
A: bakterie Legionella, które występują naturalnie w środowiskach słodkowodnych, takich jak jeziora i strumienie. Bakterie mogą stać się problemem zdrowotnym, gdy rosną i rozprzestrzeniają się w systemach wodnych budynków.
Q: skąd nagłe pojawienie się zakażeń w ostatnim czasie w Polsce?
A: może to mieć związek z bezprecedensową falą upałów i podgrzaniem wody w instalacjach przesyłowych. Legionella najlepiej rozwija się w 40-45 stopniach Celsjusza.
Q: jak można się zakazić legionellozą?
A: gdy bakteria Legionella rozmnaża się w systemie wodnym, może rozprzestrzeniać się w kropelkach na tyle małych, że ludzie mogą je wdychać. To właśnie wdychanie takiego aerozolu może spowodować zakażenie. Wypicie wody z bakteriami nie wywoła choroby. Nie jest również praktycznie możliwe przeniesienie zakażenia z człowieka na człowieka.
Q: kiedy zgłosić się do lekarza?
A: jeśli wystąpią objawy zapalenia płuc. Nadal jednak bardziej prawdopodobne będzie, że za objawy odpowiada wirus grypy.
Q: jak ograniczyć ryzyko zakażenia?
A: wybierz kąpiel w wannie zamiast prysznica. Ogranicz kontakt z jacuzzi i wanny z hydromasażem. Klimatyzacje domów i samochodów obecnie prawie nie korzystają z wody i są znikomym narażeniem. Jeśli posiadasz własny piec do wody użytkowej, na pewno ma program dezynfekcji termicznej (wygrzewanie w temperaturze neutralizującej bakterie).
Q: czy szpital w Pszczynie jest przygotowany na diagnostykę i leczenie ewentualnych zakażeń?
A: nasz personel jest już przeszkolony w zakresie wychwytywania pacjentów z grup ryzyka. Posiadamy również testy antygenowe do potwierdzania zakażenia. Dysponujemy stosownymi antybiotykami. A przede wszystkim możemy liczyć na konsultacje bardzo doświadczonego specjalisty chorób zakaźnych.

Skip to content