Badanie GBS w ciąży – co oznacza i dlaczego jest tak ważne?

Skrót GBS określa paciorkowca z grupy B. Badanie to jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży.

Badanie w kierunku nosicielstwa GBS to przesiewowy test mikrobiologiczny, który jest niezwykle ważny dla zdrowia i życia noworodka, dlatego u kobiet ciężarnych przeprowadza się go, by określić ewentualne ryzyko infekcji na dziecko w czasie porodu – mówi pracująca w Szpitalu Joannitas w Pszczynie Marzena Wiewióra, specjalista mikrobiologii medycznej.

Ryzyko dla matki i dziecka

Obecność paciorkowców grupy B w organizmie kobiety stanowi wskazanie do śródporodowej profilaktyki antybiotykowej – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Kostyńska – zastępca ordynatora Oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Joannitas w Pszczynie. I dodaje – bakteria ta może spowodować przedwczesny poród a u noworodka zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych lub bakteryjne zakażenie krwi.

Kiedy wykonać badanie?
Wszystkie kobiety będące w ciąży powinny mieć wykonany posiew z pochwy i odbytu w kierunku obecności paciorkowców grupy B pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Badanie najlepiej wykonać w godzinach porannych.

Jak wygląda badanie
Pobranie wymazu w kierunku GBS odbywa się na fotelu ginekologicznym. Polega na pobraniu wymazu z przedsionka pochwy oraz z odbytnicy i umieszczeniu w podłożu transportowym.
Podłoże należy przekazać do pracowni mikrobiologii, gdzie wykonywany jest posiew na odpowiednich podłożach. – Jeśli odczyt jest ujemy pacjentka otrzymuje wynik po 2-3 dniach – tłumaczy Marzena Wiewióra. I dodaje – Jeżeli jednak mamy wynik dodatni wykonujemy identyfikację i oznaczenie lekowrażliwości na antybiotyki, a pacjentka otrzymuje wynik czwartego dnia.

Przed badaniem pacjentka powinna:
– 3 dni przed badaniem powstrzymać się od kontaktów seksualnych,
– tydzień przed badaniem nie zażywać antybiotyków,
– 3 godz. przed badaniem nie oddawać moczu.

Pracownia mikrobiologii Szpitala Joannitas w Pszczynie wykonuje szereg badań z zakresu diagnostyki mikrobiologicznej.
Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej: kliknij tutaj